W rok 2021 wchodziliśmy podekscytowani wygraniem przetargu w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym. Jest to największy podmiot w naszej historii – jego roczny budżet wynosi ponad 1,3 mld zł, jednostka w Warszawie oraz oddziały w Gliwicach i Krakowie. Realizacja zakończona odbiorem we wrześniu. Mamy nadzieję, że taka pogłębiona analiza jest użyteczna dla NIO PIB w tym trudnym i szczególnym czasie.
Oprócz takich wyzwań kontynuowaliśmy dotychczasowe prace na rzecz szpitali – np. Szpital Czerniakowski w Warszawie, pomagaliśmy Fundacji Św. Krzysztofa prowadzącej Hospicjum Onkologiczne w Warszawie, realizowaliśmy także szereg innych prac.
Cieszą nas nowe wyzwania – jak wsparcie wdrażania oprogramowania w jednym ze szpitali (Torzym), tak żeby to wdrożenie było funkcjonalnie i ekonomicznie optymalne dla potrzeb szpitala.
Od 2020 roku przygotowywaliśmy się do wsparcia raportowania podmiotów medycznych do AOTiT. Dziś oferujemy nie tylko pomoc w przygotowaniu polityki rachunkowości i danych, ale także dedykowane narzędzie informatyczne. W wersji rozwiniętej nasze narzędzie daje nie tylko raportowanie kosztów samych procedur do AOTiT, ale rozwija je do postaci umożliwiającej rachunek kosztów dla JGP lub konkretnych pacjentów.
Cieszy nas rosnące zapotrzebowanie na oferowane przez nas usługi outsourcingowej obsługi w zakresie księgowości oraz kadr-płac. Rok 2022 powitaliśmy przejęciem opieki nad kilkoma nowymi podmiotami. Dziękujemy za zaufanie. Czeka nas mnóstwo pracy.
Rok 2021 był bogaty w wydarzenia, które miały ogromny wpływ na polski system ochrony zdrowia. Kontynuacja pandemii Covid-19 , zaburzająca normalne funkcjonowanie ochrony zdrowia. Zapowiedzi utworzenia Agencji Rozwoju Szpitali i kategoryzacji samych szpitali. Pierwsze Plany Transformacji – wojewódzkie i krajowy. Zapowiedzi nowych regulacji dotyczących jakości w ochronie zdrowia. Postępująca centralizacja systemu. Rosnąca presja płacowa, protesty środowisk medycznych, niejednoznaczna postawa regulatorów wobec metod walki z pandemią…
Wszystko to utrudnia odpowiedzialne zarządzanie szpitalami i przychodniami, powoduje dezorientację personelu, zarządzających, samorządów lokalnych. Martwią pojawiające się sygnały świadczące o demotywacji do efektywnego zarządzania – bo przecież wszyscy mają źle, bo jest pandemia, bo jest kryzys. Rośnie niepokój, że wraca zły duch z przeszłości – załatwiania, a nie wypracowywania pieniędzy …
A przecież to w trudnych czasach dramatycznie rośnie rola jak najlepszego zarządzania posiadanymi środkami – w interesie pacjentów, potrzebujących, dla realizacji misji.
Nie jest też prawdą, że wszędzie jest kryzys – wiele szpitali zaskakująco dobrze radzi sobie w tym trudnym czasie.
Jeśli prawdziwe jest stwierdzenie: „kto chce rozwiązać problem – szuka sposobu, kto nie chce – przyczyny“, mamy przed sobą wyzwanie.
Na Nowy Rok – życzymy wszystkim zdrowia, odwagi, determinacji i wytrwałości. Ze względu na pacjentów, pracowników, publicznych i niepublicznych właścicieli, ze względu na uczciwość wobec siebie samych – warto!