Rok ciekawy – jak w chińskim przysłowiu – i dość pracowity, choć tak się nie zapowiadał. W tle – lutowa napaść Rosji i wojna w Ukrainie, miliony uchodźców, z których ok. 2 mln zyskało schronienie u nas dzięki „pospolitemu ruszeniu“ rodaków. Poza wszystkim innym – przywraca to wiarę w nas samých, bo już zaczynaliśmy zapominać, że byliśmy krajem solidarności. Na miarę naszych skromnych możliwości i my staraliśmy się pomagać – i jako firma, i z pomocą naszych podmiotów medycznych, i jako osoby prywatne. Fundując materiały medyczne, wspierając zakup żywności do punktów pomocy, udostępniając mieszkania…
W ochronie zdrowia – mieliśmy mocne zapowiedzi utworzenia Agencji Restrukturyzacji Szpitali i dalszej centralizacji szpitalnictwa, z odchodzeniem od rynkowych mechanizmów regulacyjnych – na szczęście zawieszone. Obligatoryjne podwyżki płac od lipca 2022r., które mocno pogorszyły wyniki szpitali. Wzrost wartości punktów wyceny procedur – zapowiadane 4,5% zawierało w sobie dopłaty do wcześniejszych podwyżek płac, redukując rzeczywistą
podwyżkę punktów do 1,5% i nierówno rozkładając korzyści ze wzrostu wycen między szpitale, z korzyścią dla III stopnia referencyjnego… Inflacja – w szczytowym momencie dobrze ponad 17%, drakońskie podwyżki cen energii, gazu, paliw, postępujące skomplikowanie finansowania świadczeń medycznych, z akcyjnymi, punktowymi interwencjami ze strony NFZ i MZ. Kłopoty z personelem, presje płacowe, i wiele, wiele innych atrakcji, utrudniających zarządzanie i sensowne planowanie. Widoczne symptomy odchodzenia od kultury rzetelnego zarządzania na rzecz – załatwiania….
Pamiętam styczniową rozmowę z osobą dobrze znającą branżę, wieszczącą w obecnych klimatach brak zainteresowania szpitali rzeczywistą restrukturyzacją i zewnętrzną pomocą. Natychmiast jednak, jakby na przekór, okazało się, że jest zainteresowanie nie tylko zewnętrzną oceną, ale i wsparciem we wdrażaniu proponowanych działań. Przekrój naszych ubiegłorocznych realizacji był bardzo szeroki – od pomagania Fundacji św. Krzysztofa, prowadzącej Hospicjum w Warszawie, przez audyt z programem naprawczym dla SPZOZ w Sochaczewie, koncepcję planowania rzeczowo-finansowego dla NIO-PIB O. w Gliwicach, audyt z propozycjami działań optymalizujących wykorzystanie zasobów przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, audyt i propozycje optymalizacji NIGRiR na zlecenie MZ, audyt WSK nr 1 w Rzeszowie na zlecenie Uniwersytetu Rzeszowskiego, wreszcie audyt polityki kadrowej z propozycjami zmian dla Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.
Miło, że w części były to kolejne realizacje dla podmiotów, które znają nas z wcześniejszych realizacji dla nich. Taka kontynuacja współpracy to dla realizatora komplement i – nieskromnie powiem – powód do dumy. Od pewnego czasu widać w doradztwie trend – nasze realizacje dotyczą coraz większych podmiotów (szpitale kliniczne, kolejny po Narodowym Instytucie Onkologii Instytut), co jest dla nas nobilitujące. I wreszcie, na co pracowaliśmy od lat, udało się nam wypłynąć na szersze wody z ousourcingową księgowością i obsługą kadrowo-płacową. Obsługujemy już kilka podmiotów zewnętrznych, z różnych branż, a przychody z tego tytułu stanowią coraz większą część naszego budżetu. W samej firmie – kończącej w ubiegłym roku 30 lat – sporo zmian. Dominujące stało się projektowe zarządzanie realizacjami.
Powoli podsumowujemy miniony rok. Rok niezwykły. Czegoś o sobie się dowiedzieliśmy. Znów spotkaliśmy niezwykłych ludzi. Mieliśmy okazję podzielić się swoją wiedzą, przeżyć kolejne zawodowe przygody i nauczyć się czegoś nowego od innych.
Niech następny nie będzie gorszy. Szczęścia, siły i pogody ducha na każdy dzień wszystkim!
Adam Roślewski
Prezes Zarządu
Zakładu Usług Konsultingowych
KNOW HOW Sp. z o.o.