2 listopada 2022 r. ZUK Know How skończył 30 lat. Jak to szybko minęło… Wygląda na to, że jesteśmy najstarszą firmą doradczą w branży… A zaczęło się od działalności gospodarczej jesienią 1992 r. … Dziś ZUK Know How to dojrzała firma, z fajną i bogatą historią, obszernym portfolio, i z …dorosłymi dziećmi – pomysłami przekształconymi w odbębne firmy (dziś sieć szpitali GNSH S.A. i sieć przychodni Evomed Sp. z o.o.), które całkiem nieźle sobie radzą, co podobno świadczy też o rodzicach…
Pierwszą realizacją był kurs przygotowujący kandydatów do świeżo tworzonych rad nadzorczych (później nazwanych radami społecznymi) szpitali ówczesnego woj. koszalińskiego. Chodziło o przygotowanie osób spoza branży (głównie radni) do merytorycznego pełnienia roli czynnika społecznego opiniującego działanie szpitali. Później uczyliśmy samorządowców specyfiki placówek ochrony zdrowia, pokazywaliśmy jak mogą je wspierać, nadzorować, realizować projekty prozdrowotne, kształtować w swoim zakresie lokalną politykę zdrowotną. Następnie – jak przekształcać POZ w placówki medycyny rodzinnej, z kontraktami, odpowiedzialnością za personel i bazę. Później, jak kontraktować usługi ambulatoryjne (POZ, specjalistyka, stomatologia). Pomagaliśmy tworzyć nowe podmioty, rejestrować je, budować oferty, wspieraliśmy w negocjacjach z kasami chorych, a później z NFZ. Od 1998 r. zaczęliśmy robić audyty szpitali i programy naprawcze. W 2000 r. na zlecenie MZ zrobiliśmy 4 regionalne programy restrukturyzacji (lubelskie, lubuskie, podlaskie, zachodniopomorskie), poprzedzające oddłużenie szpitali przez św. pamięci minister Franciszkę Cegielską. Od stycznia 2002 r. zarządzaliśmy Szpitalem im. R Śmigielskiego w Skwierzynie, skutecznie ratując go od zamknięcia. Do dziś pamiętam spotkanie w korytarzach Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze i głos jednego z dyrektorów lubuskich szpitali na wieść o przejęciu zarządzania Skwierzyną: „Jak Ci to wyjdzie, to mi tu kaktus wyrośnie!“ We wrześniu 2004 r. po wygranym przetargu Zarząd Powiatu Świeckiego powierzył nam przekształcenia szpitala (SPZOZ) w spółkę z mniejszościowym udziałem samorządu (Nowy Szpital w Świeciu, dziś w GNSH S.A.). Później dochodziły m.in. szpitale we Wschowie, Świebodzinie, Nakle i Szubinie, Kostrzynie, Wąbrzeźnie, Szprotawie, Olkuszu, powstała sieciowa firma Grupa Nowy Szpital Sp. z o.o., z czasem usamodzielniona i przekształcona w spółkę akcyjną. Dzięki tym działaniom udało się je uchronić przed znacznym zmarginalizowaniem lub zamknięciem, uratowano kilka tysięcy miejsc pracy, utrzymano, zmodyfikowano i rozwinięto ofertę medyczną, do kas samorządów, i administracji publicznej wpłynęły grube miliony w postaci podatków, opłat dzierżawnych, wykupów majątku. W ich infrastrukturę i wyposażenie zainwestowano kilkaset mln zł. Z bardzo nielicznymi wyjątkami były to środki wygospodarowane, nie pochodzące z dotacji Państwa lub samorządów.
Od 2004 r. ze względu na skalę działania zaczęliśmy działać jako Sp. z o.o. Działalność ZUK KH to dobrze ponad setka zrealizowanych audytów i projektów restrukturyzacyjnych, kilka strategii regionalnych, tysiące raportów kontrolingowych, setki milionów środków pomocowych, które pomogliśmy pozyskać, setki milionów uzyskanych przy naszej pomocy kredytów restrukturyzacyjnych. Szybko rozwija się nasze najmłodsza gałąź – outsorcingowa księgowość i obsługa kadr-płac. Usługi świadczymy dla podmiotów medycznych, jak i spoza branży. Pracowaliśmy dla małych i dla ogromnych. Budżet naszego największego klienta (Narodowy Instytut Onkologii) wynosił w roku naszej współpracy ok. 1,3 mld zł. Wśród naszych klientów były m.in. gminy, powiaty, województwa, Kasy Chorych, Ministerstwo Zdrowia, BGK, fundacje, Związek Miast Polskich.
Od ponad 20 lat współpracujemy ze Związkiem Powiatów Polskich. Znamy ochronę zdrowia i sferę zarządzania nią na różnych poziomach od środka, także na poziomie operacyjnym, dzięki czemu nasza wiedza i doświadczenie są unikalne. Wyróżnienia? Naszym najcenniejszym „medalem“ są wyniki osiągane przez naszych klientów. Mieli kłopoty, wielu bylo zagrożonych, a jednak istnieją i dobrze (czasem bardzo dobrze) sobie radzą w polskich, niełatwych realiach. Koronnym przykładem są szpitale które restrukturyzowaliśmy i którymi przez jakiś czas zarządzaliśmy – dziś tworzące GNSH S.A., a także przychodnie – dziś jako sieciowy Evomed Sp. z o.o. A oceniamy ich kondycję z perspektywy 15-20 letniej! Mieliśmy szczęście być uczestnikami wszystkich zmian w polskiej ochronie zdrowia od 1992r., w niektórych z nich aktywnie uczestnicząc. Wierzymy, że sensem istnienia systemu ochrony zdrowia jest zaspokajanie potrzeb zdrowotnych
wszystkich obywateli. Że zdrowie całej populacji to po prostu cenny potencjał. Że pieniądze, jakie są nań wydawane – to po prostu zapłata za kupowane zdrowie rodaków. Mamy ten honor i zaszczyt od ponad 30 lat pomagać w tym, by za posiadane środki kupować tego zdrowia więcej, nie mniej. Pewnym symbolem i swoistym signum temporis jest pierwszy doktorat na bazie naszych danych i oceniających sporo naszej pracy – oceniający efektywność działania szpitali w różnych formach organizacyjnych. Został opracowany i obroniony w październiku ub. roku na Uniwersytecie Szczecińskim z wyróżnieniem przez już panią doktor nauk ekonomicznych Joannę Kowalik, której promotorem była pani prof. Iga Rudawska. Jest zapowiedziane jego wydanie w formie książki. Gratulujemy jeszcze raz – i dziękujemy. To dla nas też ważne wyróżnienie! Za te 30 lat wszystkim, którzy nam zaufali, którzy korzystali z naszych usług, którzy w nas uwierzyli, z którymi pracowaliśmy, dla których pracowaliśmy – gorąco dziękujemy. Obiecujemy dalej się dzielić swoją wiedzą, starając się sprostać nowym wyzwaniom. W końcu, w ochronie zdrowia, tak naprawdę, nigdy nie było łatwo.
Adam Roślewski
Prezes Zarządu
Zakładu Usług Konsultingowych
KNOW HOW Sp. z o.o.